ankara öğrenci ankara üniversitesiankara atılım üniversitesiankara başkent üniversitesiankara bilkent üniversitesiankara çankaya üniversitesiankara gazi üniversitesiankara hacettepe üniversitesiankara odtüankara tobb etüankara turgut özal üniversitesiankara ufuk üniversitesi
 
  Firma Kaydı 
  Erkek Öğrenci Apartları   Kız Öğrenci Apartları   Karma Apartlar
  Erkek Öğrenci Yurtları   Kız Öğrenci Yurtları   Karma Yurtlar
Ankara Üniversitesi

Üniversite Bilgileri
Kuruluş Tar. : 1946
Rektör : Prof. Dr. Nusret ARAS
Üniv. Türü : Devlet
Öğrenim Dili : Türkçe
Adres : Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Tandoğan ANKARA
Tel : 312- 212 6040
Rektörlük : 312- 222 8532
Fax : 312- 221 1643
Web : www.ankara.edu.tr
E-mail : auprir@ankara.edu.tr
Akademik Pers. Sayısı : 3629
Öğr. Sayısı : 35885

Akademik Olanaklar
Kütüphaneler

Kütüphane hizmetleri günümüzde artık bilgi hizmetleri olarak ele alınmaktadır. Üniversitelerde yürütülen eğitim-öğretimin ve her düzeydeki bilimsel araştırmanın desteklemesi açısından da bilgi hizmetleri çok önemli bir yer tutmaktadır.

Üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokul kütüphanelerinde bazıları bölüm düzeyinde, ihtisas kütüphanelerinde olmak üzere 800.000’e yakın kitap vardır. Birim kütüphanelerimizde hizmetlerin merkezileştirilmesi açısından önemli bir aşama olan eserlerin bilgisayar ortamına aktarılarak elektronik toplu kataloğun oluşturulması konusunda da önemli bir yol alınmıştır. Bunun yanında 8200 değişik süreli yayın, 15.000’i Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde olmak üzere 17.000 cilt yazma eser ve 30.000’in üzerinde lisansüstü tez bulunmaktadır.

Elektronik ortamdaki tüm kayıtlara üniversitemizin web sayfasındaki “kütüphane” bölümünden erişilebilmektedir. Araştırıcı kendi birimi dışındaki bir kütüphanede yer alan eserden yararlanmak isterse kendi birimindeki kütüphane aracılığı ile kütüphanelerarası ödünç verme olanaklarını kullanarak yararlanabilir. Son dönemlerde önemli gelişmelerin kaydedildiği bir başka hizmet de elektronik kütüphanelerdir. Bugün hemen hemen tüm bilim dallarını kapsayan konularda ve çoğunun tam metin olarak yer aldığı 30’u aşkın veri tabanına abone olunmuştur. Bu konuda Ankara Üniversitesi Türkiye’de en önde gelmektedir. Bunların yanında kimi veri tabanları da deneme amaçlı olarak üniversitelilere ücretsiz olarak kullanıma açılmış bulunmaktadır. Tüm elektronik veri tabanlarına da Ankara Üniversitesi web sayfasında “elektronik kütüphane” bölümünden erişilebilir.

Bilgisayar Olanakları

Bilgi teknolojilerinden en üst düzeyde yararlanma, Ankara Üniversitesi’nin en önemli ilkelerinden birisidir. Bu amaçla; bu alandaki en son yenilikler izlenmekte ve öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır.

Fakülte ve Yüksekokullarda 50 adet internet sunucusu ve 6000’den fazla bilgisayar, 16 öğrenci bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Ayrıca Üniversiteye bağlı yurtlarda internet erişimine sahip bilgisayar odaları mevcuttur. Bütün birimlerimizde internet kullanımı için altyapı mevcut olup, ücretsiz olarak isteyen herkesin kullanımına açıktır. Üniversitemizde öğrenim gören bütün öğrencilere talep etmeleri halinde, elektronik posta adresi ve kişisel web sayfası imkanı sunulmaktadır. Yaklaşık 10.000 öğrencimiz bu imkandan faydalanmaktadır. Üniversitemizin, internet kullanımı için fakülte ve yüksekokullarda sağladığı olanakların yanı sıra evden kullanım için de şimdilik 64 hattan oluşan dial-up servisi mevcut olup, bu servisten de isteyen herkes ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Dış İlişkiler ve Yurtdışı Olanaklar

Üniversitemiz dış ilişkilerinin en önemli boyutunu yabancı üniversitelerle imzalanan Akademik İşbirliği Protokollerine dayalı ikili ilişkiler oluşturmaktadır. Halen dünyanın 50 dolayındaki ülkesinden 136 üniversite ile imzalanmış olan akademik ve kültürel işbirliği protokolü bulunmaktadır. Bu protokollere dayalı olarak ortak araştırma projeleri yürütülmekte ve öğretim üyesi, öğrenci ve materyal değişimi programları uygulanmaktadır. Bu değişim programları için gerekli koşulları yerine getiren Ankara Üniversiteli öğrenciler, protokol imzalanan bu ülkelere bir ay, bir yarıyıl ya da bir akademik yıl süreli değişim öğrencisi statüsü kazanarak gidebilmektedirler. Öğrencilerimiz için ayrıca yaz aylarında staj ve inceleme gezisi gibi amaçlarla yabancı üniversitelere karşılıklı olarak kısa süreli ziyaret olanakları da sağlanmaktadır.

Rektörlük bünyesinde kurulu bulunan Basın Halkla İlişkiler ve Dış İlişkiler Birimi, yurt dışına gitmek isteyen öğrencilerimize ve yurt dışından gelen yabancı öğrencilere gerekli bilgilendirme ve desteği sağlamaktadır. Ayrıca Ankara Üniversitesi öğrencileri IAESTE ve IASEC kanalı ile yurtdışında staj yapabilme olanaklarına da sahiptirler.

Ankara Üniversitesi Yurtlar
Ankara Üniversitesi’nin Ankara içinde 5, Çankırı, Kastamonu, Kalecik ve Beypazarı’nda da birer öğrencievi vardır. Öğrenciler ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlardan da yararlanabilmektedirler. Bu öğrencievlerinden yararlanmak için sadece Ankara Üniversitesi öğrencisi olmak yeterlidir. Ankara Üniversitesi Öğrencievlerinden yararlanmak isteyen öğrencilerin, yararlanmak istedikleri öğrencievine başvurmaları gerekmektedir.

Milli Piyango ve Cumhuriyet öğrencievleri kız öğrencilere, Vehbi Koç ve Yıldırım Beyazıt öğrencievleri ise erkek öğrencilere hizmet vermektedir. Keçiören öğrencievi de Yüksek Öğretim Yasası’nın 35. Maddesi kapsamında diğer üniversitelerden Üniversitemize gelen araştırma görevlilerine hizmet verir.

Üniversitemizin Merkez öğrencievi olan Vehbi Koç Erkek Öğrencievi’nde başarı düzeylerine göre seçilmiş, çoğunluğu son sınıf öğrencisi olmak üzere 240 kişi barınmaktadır. Bu öğrencilerin yüzde 20’sinden ücret alınmamaktadır. Vehbi Koç Erkek Öğrencievi’nde tek kişilik, iki ve üç kişilik odalar mevcuttur.

Üniversitemizin Cebeci yerleşkesinde, Ankara Üniversitesi Milli Piyango Öğrencievi’nde 300 ve Cumhuriyet Öğrencievi’nde ise 216 kız öğrenciye barınma olanağı sağlanmaktadır. Bu iki öğrenci evinde tüm odalarda televizyon, telefon ve buzdolabı mevcuttur. Milli Piyango Öğrencievi’nde iki ve üç kişilik odalar, Cumhuriyet Öğrencievi’nde ise iki, üç ve dört kişilik odalar bulunmaktadır. Odalarda yataklar, çalışma masaları, giysi dolabı, makyaj bölümleri vardır. Taban zeminleri halı döşelidir. Dışkapı yerleşkesindeki Yıldırım Beyazıt Öğrencievi’nde yaklaşık 200 öğrenci kalmaktadır. 2003-2004 akademik yılda açılacak diğer bölümleriyle bu yurdun hizmet vereceği öğrenci sayısı daha da artacaktır.

Milli Piyango ve Cumhuriyet Öğrencievi’nde öğrencilerimizin internete bağlanabilecekleri bilgisayar odaları da bulunmaktadır.

Meslek yüksekokullarımızın bulunduğu Kastamonu, Çankırı, Kalecik ve Beypazarı’nda toplam 1000 yatak kapasiteli öğrencievlerimiz bulunmaktadır. Halen inşa halinde bulunan Gölbaşı Virancık yerleşkemizin tamamlanması ile Üniversitemiz 760 yatak kapasiteli ek bir öğrencievine kavuşmuş olacaktır.

Öğrencievlerinde öğrencilerin barınmaları yanında diğer tüm ihtiyaçlarının giderilmesine özen gösterilmektedir. Tüm yurtlarda kahvaltı ve yemek hizmeti sunulmaktadır. Tatil dönemlerinde öğrencievlerinde kalmak isteyen öğrenciler, bütünleme, staj, yaz okulu gibi gerekçelerini, fakültelerinden belgeleyerek öğrencievlerinde kalabilirler.

Öğrencilerin, Öğrencievi kurallarına uymaları esastır. Bu kuralların neler olduğunu tüm öğrencievlerindeki ilan panosundan okuyarak öğrenebilirler.

İzin Süreleri
Öğrencievinde kalan her öğrencinin bir yıl içerisinde, hafta sonları, bayram ve resmi tatil günleri hariç 20 gün memleket izni kullanma hakkı vardır. Hafta sonlarında öğrenciler Ankara’da yaşayan birinci derece akrabalarının yanında kalabilmek için öğrencievi müdürlüğünden izin almak zorundadırlar.

Öğrencievlerine Giriş ve Çıkış Saatleri
Öğrenciler hafta içi en geç; 22.00 hafta sonu da 24.00’te öğrencievinde olmalıdırlar.

Sosyal Aktiviteler
Öğrenci Konseyi
Ankara Üniversitesi, tüm öğrencilerin doğal üye olduğu Öğrenci Konseyi olgusunu hayata geçiren ilk kamu üniversitesidir.

Ankara Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin kuruluş amacı, ön lisans ve lisans programlarında kayıtlı öğrencilerin eğitim-öğretim ve sosyo-kültürel yaşamının zenginleştirilmesini sağlayacak etkinliklerin düzenlenmesine yardımcı olmak, üniversitenin çağdaş bir yüksek öğretim kurumu olarak gelişmesine katkıda bulunmak, eğitsel, sosyal ve kültürel platformlarda üniversite öğrencilerini temsil etmektir.

Sağlık
Öğrencilerimizin sağlık sorunları ile ilgili birim, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi (SKS)’dir. Sağlık sorunu olan öğrencilerin tanıtma kartı ve sağlık karnesi ile Dikimevi yerleşkesinde bulunan SKS sağlık servisine başvuruları halinde, her türlü teşhis ve tedavileri yapılmakta, ilaç gereksinimleri karşılanmaktadır. Tedavi edilemeyen öğrencilerden sosyal güvencesi olmayanlar, tedavilerinin sürdürülmesi için, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olmak üzere diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilmektedir.

Öğrencilerin ilaç gereksinimleri üniversite uygulama eczanesinden ve anlaşmalı eczanelerden, gözlük cam ve çerçevesi ile optik cihazlar mevzuat çerçevesinde ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

SKS’de, göğüs hastalıkları, nöroloji, intaniye, göz, kadın doğum, kulak burun boğaz, cildiye uzmanları ve pratisyen hekimler bulunmakta, diş servisinde 5 uzman ve pratisyen hekim çalışmaktadır. Psikolojik danışma servisinde 3 psikiyatrist ve 3 psikolojik danışman hizmet vermektedir. Ayrıca SKS’de ilk yardım ekibi, biyokimya, hematoloji, mikrobiyoloji laboratuarları ve röntgen servisi ile sağlık konusundaki birçok ihtiyacı karşılayabilecek personel ve imkanlar bulunmaktadır.

Öğrenci Toplulukları
Üniversitede çok sayıda, çeşitli alanlarda öğrenci kulüp ve toplulukları bulunmaktadır. Bunların bir kısmı üniversite düzeyinde Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı (SKS) çatısı altında, çoğu ise fakülte ve yüksekokullar düzeyinde çalışmaktadır.

Fen Fakültesi Havacılık Kolu
İ 3 İletişim Fakültesi İnternet İşleri
Matematik Araştırma Topluluğu
İktisat Topluluğu
Ankara Cats Amerikan Futbol Takımı
Doğa Sporları ve Dağcılık Kulübü
Atatürkçü Düşünce Topluluğu
Doğal Hayatı Koruma Topluluğu
Tiyatro Topluluğu
Bilim ve Teknoloji Topluluğu
Sinema Kulübü
Gezi Kulübü
Çevre Kulübü
Genç Girişimciler Topluluğu
Briç Toplulukları
Çağdaş Hukukçular Topluluğu
Finans Kulübü
Fotoğraf Toplulukları
Radyo Topluluğu
Alternatif Medya Topluluğu
İzci Toplulukları
Jeolojik Afetleri İnceleme Topluluğu
Otomobil ve Motor Sporları Topluluğu
Matematik Topluluğu
Amatör Astronomi Araştırma Topluluğu
Drama Grubu
Heykel Topluluğu

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler
Öğrencilerimizin, üniversitede ders dışında geçirdikleri süreyi uzatmak ve bunu en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, izleyici olmaktan çok doğrudan katılmalarına katkıda bulunmak, kültürel ve sanatsal değerlerimizi gelecek kuşaklara taşımak amacıyla SKS aracılığı ile her öğretim döneminde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla Klasik Türk Musikisi, Türk Halk Müziği, salon dansları, halk dansları, enstrüman (gitar, saz, ud, kanun), drama, satranç kursları açılmaktadır.

Eylül ayında belirlenen kursların ilanları, tüm fakülte ve yüksek okullara gönderilmekte, öğrencilerin kayıtları alındıktann sonra Ekim ayından itibaren çalışmalara başlanmaktadır. Öğrencilerimiz çalışmalarını, Ankara Üniversitesi Kültür Haftası, Bahar Şenliği, Gençlik Haftası gibi önemli etkinliklerde sergilemekte, ayrıca diğer üniversitelerin faaliyetlerine ve şenliklerine katılmaktadırlar.

Üniversitemizde değişik müzik dallarında korolar bulunmaktadır. Bu koro çalışmaları, alanında tanınmış sanatçılar tarafından yürütülmektedir. Hemen her birimde bulunan öğrenci müzik toplulukları, üniversite yaşamına canlılık katmaktadır. Üniversitede modern dans, halk dansları, drama, step gösteri toplulukları bulunmakta, bu topluluklar, yurt içi ve yurt dışında çeşitli yarışma ve gösterilere katılmaktadırlar. Pek çok fakültede tiyatro çalışmaları yürütülmekte, her yıl birkaç oyun sergilenmektedir. Üniversitenin tiyatro faaliyetleri Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü tarafından desteklenmektedir. Sanatın çeşitli dallarında (resim, heykel, fotoğrafçılık, seramik vb.) çalışma yapmak isteyen öğrencilere olanak sağlanmaktadır.

Ankara Üniversitesi, üniversiteyi sadece derslere girilip çıkılan bir yer olmaktan çıkarıp bir yaşam biçimi haline getirmek için yoğun çaba harcamaktadır.

Ankara Üniversitesi Kültür ve Sanatevi (ANKÜSEV), üniversite dışından kültür ve sanat insanlarının da ürünlerini sergilediği bir yer olarak Ankara’nın kültür ve sanat yaşamında önemli bir yer edinmiştir. 1999′un son aylarında bombalı bir saldırı sonucu kaybettiğimiz, Atatürkçülüğün yılmaz savunucusu, değerli bilim adamı Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın adı verilen Cebeci Kampusu’ndaki Ahmet Taner Kışlalı Sanatevi’nde ise vizyondaki filmler, tiyatro eserleri ve konserler sergilenmektedir. Milli Piyango Öğrencievi içerisinde öğrencilerin sanatsal faaliyetler gerçekleştirdiği bir ortam olarak Heykel Atölyesi yer almaktadır. Heykel atölyesi Güzel Sanatlar Bölümüne bağlı olarak çalışmaktadır.

Spor Olanakları
Üniversitemiz öğrencilerinin bedensel, ruhsal ve zihinsel bakımdan dengeli ve sağlıklı gelişmelerinin yanı sıra, sosyalleşmelerine de katkıda bulunmak amacı ile üniversitemizde spor faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Üniversitemizde; 5 kapalı spor salonu, her fakülte ve yüksekokulda açık hava futbol, voleybol, basketbol sahaları ile tenis kortları bulunmaktadır.

Her yıl düzenlenen “Ankara Üniversitesi Geleneksel Spor Şenliği” yaklaşık 2000 öğrencimizin katılımıyla gerçekleşmektedir. Atletizm, badminton, basketbol, futbol, güreş, hentbol, masa tenisi ve voleybol dallarında yapılan yarışmalarla, öğrencilerimizin kaynaşmaları ve dostluklarını pekiştirmeleri sağlanmakta böylece Ankara Üniversiteli olma ruhu sportif faaliyetlerle aşılanmaya çalışılmaktadır.

ankara.edu.tr
  
EVİN ERKEK ÖĞRENCİ YURDU
Ankara Emlak İlanları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev 
Eskişehir Reklam
2 Eylül Cd. Yalbı Sk.Arifbey Apt. 13/13 ESKİŞEHİR
Telefon: 0.222.230 25 65 - 0.505.612 45 44 - 0.542.311 63 84
Eskişehir Günlük Kiralık Ev