ankara öğrenci ankara üniversitesiankara atılım üniversitesiankara başkent üniversitesiankara bilkent üniversitesiankara çankaya üniversitesiankara gazi üniversitesiankara hacettepe üniversitesiankara odtüankara tobb etüankara turgut özal üniversitesiankara ufuk üniversitesi
 
  Firma Kaydı 
  Erkek Öğrenci Apartları   Kız Öğrenci Apartları   Karma Apartlar
  Erkek Öğrenci Yurtları   Kız Öğrenci Yurtları   Karma Yurtlar
TOBB ETÜ - TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Ankara'da kurulmuş onuncu üniversitedir. TOBB ETÜ'nün en büyük farklılığı Ortak Eğitim Programı'dır. Geleceği şekillendirmeye ve Türkiye'yi yönetmeye aday bireyler yetiştirmeyi öngören üniversite 2004–2005 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi olmak üzere 3 fakültedeki, 7 bölüme alınan 270 öğrenciyle eğitim-öğretime başlamıştır. TOBB ETÜ ilk dört yılında kayıt yaptıran bütün öğrencilerine öğrenim süreleri boyunca kullanmak üzere dizüstü bilgisayar vermiştir.

Gelişimi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi24 Eylül 2004 tarihinde özgün eğitim programı ve uygulamalarıyla Türk eğitim sisteminde farklı ve seçkin bir yer edinen üniversitenin bölüm sayısı 2005–2006 eğitim–öğretim yılında 10'a, öğrenci sayısı ise 733'e yükselmiştir.

TOBB ETÜ, ilk yılı dahil iki yıl içinde bütün bölümlerinin (burslu olanları) taban puanları Türkiye'nin ilk 10 üniversitesi arasına girmiştir. Yani ÖSS'den yüksek puan elde eden öğrencilerin tercihi olmuştur. İlk yılında ÖSS ilk 1000'den 4, ikinci yılında 28 öğrenci kaydetmiştir. 2006 ÖSS'den ise ilk 100'den 11 öğrenci TOBB ETÜ'yü tercih etmiştir. Bu 11 öğrenciden altısı Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okumaktadır. Haliyle Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ÖSS taban puan sıralamasında Türkiye birincisi olmuştur. En çok bilimsel yayın yapan akademisyenleri bünyesinde barındıran TOBB ETÜ, 2009 ÖSS sonuçlarına göre en başarılı ilk 100 öğrencinin 17'sinin de tercihi oldu. Türkiye'ye ilk kez üniversite-sanayi işbirliği olan Ortak Eğitim Programı uygulamasını da hayata geçiren TOBB ETÜ, kontenjanının yarıya yakınını burslu öğrencilere ayırması ve ayrıca yaşam katkı payı ile başarıyı ödüllendirmesi ile de Türk eğitim sisteminde öncü rolünü devam ettiriyor.

TOBB ETÜ, hali hazırda Ankaralılar'a hizmet veren Mesa Hastanesini de satın alarak, ismini TOBB ETÜ Hastanesi olarak değiştirmiştir. Böylece, üniversitede öğrenci adayları için tıp fakültesinin de önü açılmış bulunmaktadır.

Vizyonu
TOBB ETÜ vakıf üniversiteleri içinde en yüksek burslu kontenjana yüzde 39 ile sahiptir. Yani ücretli öğrencilerden çok burslu öğrencilere ağırlık vermektedir. Kurucu TOBB öğrencilerden gelir elde etmeye yönelik bir üniversite değil, başarılı öğrencilere iş formasyonlu teknik bir eğitim vermek amacını gütmüştür.

Tarih
Bu üniversiteyi kurmak ve yönetmek amacıyla önce TOBEV kurulmuş ve Ankara Asliye 32. Hukuk Mahkemesi'nin 19 Temmuz 2001 tarih ve 2001/491 sayılı kararı ile tüzel kişilik kazanmıştır.

TOBEV Ana Tüzüğü 30 Eylül 2001 ve 24539 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanmıştır. Daha sonra 1 Temmuz 2003 tarih, 25155 sayılı ResmÎ Gazete'de yayımlanan 4909 sayılı kanunla TOBB ETÜ kurulmuştur. Üniversite'nin Ana Yönetmeliği ise 8 Temmuz 2004 tarih, 25516 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanmıştır.

Burslu Öğrenciler
Burslu programa yerleştirilen öğrencilerden öğrenim ücreti alınmaz. Yaşam katkı payı olarak; ÖSS de ilgili puan türlerinden ilk 100'e girenlere aylık 350 lirayle 2000 lira arasında burs yardımı yapılır.

ÖSYM tarafından burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler hariç, akademik yıl içinde ders yükünün tamamına kayıtlı ve yıl sonunda yıllık akademik ortalaması 3.50 ve daha yüksek olan ve üniversite tarafından saptanmış kontenjanlara giren ögrenciler izleyen akademik yılda eğitim ücretinden muaf tutulurlar.

Eğitim Dili

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Yabancı Diller BölümüTOBB ETÜ'de eğitim dili Türkçe olmakla birlikte YÖK tarafından yeni alınan kararla derslerin %30 kadarı İngilizce olarak öğretilecektir. İngilizce hazırlık sınıfı zorunludur. İngilizce dersleri bölümlerde de İNG101, İNG102, İNG201, İNG202 kodlarıyla 4 dönem boyunca devam eder. Ayrıca, bölümlere devam eden öğrenciler zorunlu olarak ikinci bir yabancı dil seçerler. Hali hazırda Rusça, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve Japonca zorunlu ikinci dil olarak okutulmaktadır. Çince ve Arapça önümüzdeki yıllarda açılması beklenen diller arasındadır.

Ortak Eğitim Programı
Drexell ve Northeastern üniversitelerinde uygulanan ortak eğitim programı TOBB ETÜ tarafından Türkiye'ye uyarlanmış ve uygulanmaya başlamıştır.

TOBB ETÜ'de eğitim öğretim yılı iki dönem değil, üç dönemdir.

Öğrenciler ikinci sınıftan itibaren mezun oluncaya kadar YÖK standartlarının üzerinde iki dönemlik teorik eğitmlerini alırlar, üçüncü dönemde ise işletmelerde fiili olarak çalışmaya giderler. Bu çalışma süresi her eğitim-öğretim yılında en az 3.5 ay, en fazla 4 aydır. Mezun olunduğunda fiili olarak 12 aya kadar iş deneyimi kazanmış olurlar. Öğrencilerin iş yerlerinde yapacağı işler ve öğrenecekleri önceden tanımlanmıştır. İş yerleri işyeri eğitmeni verirler. Üniversite tarafından ortak eğitimdeki öğrencilere habersiz ve haberli denetimler yapılır. Ortak eğitim dönüşü öğrenciler rapor hazırlarlar ve bu raporlarını heyete sunarlar, soruları yanıtlarlar. Bu heyet başarılı veya başarısız kabul eder. Mezun olmak için üç dönem ortak eğitimden başarılı sayılmış olmak şartı vardır. Mezuniyet sonrası diplomayla birlikte ortak eğitimi gösterir sertifika verilir.

Yurtdışı örnekleri yaklaşık 100 yıldır uygulanan bu sistemin başarısı ispatlıdır. Drexell'de eğitim öğretim yılı bazı yıllarda 4'e bölünmüş, dördüncü sınıf öğrencileri 1 teorik, 3 pratik eğitim dönemi geçirdiği olmuştur.

Üniversitenin Erasmus programına başvurusu kabul edilmiş olup, Avrupa ülkelerinde geçerli olacak diploma eki çalışmaları devam etmektedir.

Araştırma ve Uygulama Merkezleri

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin LogosuSürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi
Bankacılık ve Finansal Risk Araştırma ve Uygulama Merkezi
Teknoloji Geliştirme ve Uygulama Merkezi
Enerji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi
Ekonomik Araştırmalar ve Uygulama Merkezi
Küresel Araştırmalar ve Uygulama Merkezi
Özel Sektör Geliştirme, Araştırma ve Uygulama Merkezi
Sosyal ve Kültürel Araştırmalar ve Uygulama Merkezi
Akademik Birimler
Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
Makine Mühendisliği Bölümü
Endüstri Mühendisliği Bölümü
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisat Bölümü
İşletme Bölümü
Uluslararası İlişkiler Bölümü
Uluslararası Girişimcilik Bölümü
Hukuk Fakültesi
Hukuk Bölümü
Fen Edebiyat Fakültesi
Tarih Bölümü
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Matematik Bölümü
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü (2011-2012 yılında öğrenci kabul edilecek)
Güzel Sanatlar Fakültesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı
Görsel İletişim Tasarımı
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
Sanat ve Tasarım Bölümü

Yabancı Diller Bölümü
Enstitüler
Fen Bilimler Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

etu.edu.tr
  
EVİN ERKEK ÖĞRENCİ YURDU
Ankara Emlak İlanları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev 
Eskişehir Reklam
2 Eylül Cd. Yalbı Sk.Arifbey Apt. 13/13 ESKİŞEHİR
Telefon: 0.222.230 25 65 - 0.505.612 45 44 - 0.542.311 63 84
Eskişehir Günlük Kiralık Ev